Kuğu Dergisi
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Kuğu Dergisi

Aylık Kültür Dergisi

AnasayfaGaleriLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap
Giriş yap
Kullanıcı Adı:
Şifre:
Beni hatırla: 
:: Şifremi unuttum
Arama

Sonuç :

Rechercher çıkıntı araştırma
En son konular
» 2009-2010 EĞİTİM-ÖĞRETİM SEZONU BAŞLIYOR!
CEMAL GÜRSEL (4.CUMHURBAŞKANI) EmptyÇarş. Eyl. 23, 2009 8:02 pm tarafından Admin

» RAMAZAN BAYRAMINIZ MÜBAREK OLSUN!
CEMAL GÜRSEL (4.CUMHURBAŞKANI) EmptyPaz Eyl. 20, 2009 7:08 pm tarafından Admin

» 11 AYIN SULTANI RAMAZAN
CEMAL GÜRSEL (4.CUMHURBAŞKANI) EmptyPerş. Ağus. 13, 2009 4:21 pm tarafından Admin

» ÖSS SORU KİTAPÇIKLARI
CEMAL GÜRSEL (4.CUMHURBAŞKANI) EmptyPaz Haz. 14, 2009 9:09 pm tarafından Admin

» 2009 EUROVİSİON
CEMAL GÜRSEL (4.CUMHURBAŞKANI) EmptyPaz Mayıs 17, 2009 10:24 am tarafından Admin

» 10 MAYIS ANNELER GÜNÜ
CEMAL GÜRSEL (4.CUMHURBAŞKANI) EmptyPaz Mayıs 10, 2009 10:34 am tarafından Admin

» OSMANLI DEVLETİ
CEMAL GÜRSEL (4.CUMHURBAŞKANI) EmptySalı Mayıs 05, 2009 8:53 pm tarafından Admin

» DERGİ ARŞİVİ TEKNİK HATASI
CEMAL GÜRSEL (4.CUMHURBAŞKANI) EmptyPtsi Nis. 20, 2009 2:30 pm tarafından Admin

» ŞAMPİYON ERKEK VOLEYBOL TAKIMIMIZ
CEMAL GÜRSEL (4.CUMHURBAŞKANI) EmptyÇarş. Mart 25, 2009 6:15 pm tarafından Admin

Haberler
Site Saati
Site Takvimi
Duyuru Panosu

DUYURU PANOSU

18.SAYI YAYINDA!!

İSTEKLERİNİZİ ADMİNE BİLDİRİNİZ!

KUĞU DERGİSİ 2 YAŞINDA!

Oyun Kutusu

Oyunlar
Arama Motoru

CEMAL GÜRSEL (4.CUMHURBAŞKANI)

YazarMesaj
Admin
Admin
Admin

CEMAL GÜRSEL (4.CUMHURBAŞKANI) Empty
MesajKonu: CEMAL GÜRSEL (4.CUMHURBAŞKANI)   CEMAL GÜRSEL (4.CUMHURBAŞKANI) EmptyÇarş. Mart 25, 2009 4:50 pm

CEMAL GÜRSEL

CEMAL GÜRSEL (4.CUMHURBAŞKANI) Gursel
Görev Süresi: 27 Mayıs 1960 - 28 Mart 1966

1895 yılında Erzurum’da doğdu. İlköğrenimini Ordu ilinde yaptı. Daha sonra Erzincan ve İstanbul’da askerî öğrenci olarak eğitim hayatını sürdürdü.
1915–1917 yıllarında Topçu Subayı olarak Çanakkale Savaşlarına katılan Cemal Bey, Filistin ve Suriye cephesinde görev aldı. Kurtuluş Savaşı’nın Batı cephesindeki bütün savaşlarına katıldı.
1929 yılında Harp Akademisi’ni bitiren Gürsel, 1958 yılında Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na atandı. 3 Mayıs 1960'ta bir mektupla silahlı kuvvetlere veda ederek İzmir'e gitti.

27 Mayıs 1960 günü gerçekleştirilen askerî müdahaleden hemen sonra MBK'nın başına getirildi. 28 Mayıs'ta devlet ve hükümet başkanlığı, Türk Silahlı Kuvvetleri Başkomutanlığı ve Milli Savunma Bakanlığı yetkilerini üstlenerek yeni hükümeti kurdu. Devrik Başbakan Adnan Menderes ve iki bakanının idam edilmesinden sonra yeniden demokratik düzene dönülmesi ve 1961 Anayasası’nın hazırlanmasında önemli rol oynadı. Halkoyuna sunulan ve kabul edilen bu Anayasa gereğince 10 Ekim 1961’de yapılan seçimlerden sonra oluşturulan Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından Türkiye’nin dördüncü cumhurbaşkanı seçildi.
1966 yılında başlayan rahatsızlığının, görevini yapmasına engel olacak duruma gelmesi üzerine,TBMM kararıyla cumhurbaşkanlığı görevine son verildi.
1927 yılında Melahat Hanım’la evlenen ve bir çocuğu olan Cemal Gürsel, 14 Eylül 1966’da vefat etti.
https://kugudergisi.yetkin-forum.com

CEMAL GÜRSEL (4.CUMHURBAŞKANI)
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» ABDULLAH GÜL (11.CUMHURBAŞKANI)
» İSMET İNÖNÜ (2.CUMHURBAŞKANI)
» CELAL BAYAR (3.CUMHURBAŞKANI)
» CEVDET SUNAY (5.CUMHURBAŞKANI)
» FAHRİ KORUTÜRK (6.CUMHURBAŞKANI)